پشم سنگ یا قیر

پشم سنگ یا قیر

 عایق های ساختمانی انواع مختلفی دارند که نسبت به قیمت و کیفیت و همچنین کارایی با هم متفاوت  هستند. عایق پشم سنگ یکی از آنهاست اما ما در این مقاله سعی داریم شما را با برخی عایق ها آشنا کنیم که شاید تا به امروز عامه مردم از مصارف دیگر آن اطلاع داشتند.

اگر بخواهیم قیر را با عایق های دیگر مقایسه کنیم شاید مضحک باشد ولی هر ماده ای به نوبه خود، در جایگاهی که دارد بسیار کاربردی است. میتوان گفت قیر بیشتر در قدیم برای سقف و کف خانه ها برای جلوگیری از ورود رطوبت استفاده میشد و امروزه این ماده مفید بیشتر درراه سازی و جاده سازی کاربرد دارد.

مقایسه قیر با عایق پشم سنگ از نظر قیمت کیفیت و کارایی

عایق پشم سنگ از نظر قیمت شاید بالاترازعایق قیر باشد اما کاربرد و کیفیت بسیار بیشتری دارد.قیر وزن بیشتری دارد و نصب سخت تر و نصب بدون پوشش آن بسیار سخت تر است. قیر شاید بتواند در مورد رطوبت عایق خوبی باشد اما در مورد صدا و آتش بازدهی بسیار کمی دارد و بعد از گذر چند سال مقاومتش نسبت به رطوبت و آب نیز کاهش می یابد. پس در یک جمع بندی کلی میتوانیم بگوییم قیمت عایق پشم سنگ نسبت به کارایی آن بسیار بصرفه است وبرآئرد هزینه در مقابل کیفیت و کارایی پیشی نخواهد گرفت.

بوسیله قیر

قیر یک سیستم شیمیایی بر پایه کربن است که در حدود 95-90 درصد آن از کربن و هیدروژن ساخته شده و لذا هیدروکربن نامیده می شود . بقیه آن شامل دو نوع از اتمهاست: هترواتمها( نیتروژن، اکسیژن وگوگرد) و فلزات (وانادیم ،نیکل و آهن) که همه این اتمها بصورت ترکیب در قیر در طیف وسیعی از مولکولهای گوناگون وجود دارند.قیر ماده‌ای است سیاه رنگ و خمیری شکل که در عایقکاری/کم رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد.

قیر انواع گوناگونی دارد که هر یک از انواع آن، دارای کاربرد خاصی است. قیر از مشتقات نفت است و اغلب در پالایشگاه نفت تولید می‌شود. بدون شک واژه قیر نزد توده مردم واژه ای آشنا است ؛ اما شاید این ماده به آن اندازه که در عرف عامیانه ماده ای شناخته شده و مشخص است برای متخصصین فن معروف و مشخص نباشد . در برداشت عامیانه"قیر ماده ای سیاه ، بدبو و گاهی ناخوشایند است که خاصیت مشخص دارد : چسبندگی و آب بندی ، منشأ آن از نفت می باشد و در تهیه آسفالت یا قیرگونی بام بکار می رود " و البته این نگاهی از دور به قیر است که تنها مشخصات ظاهری آن را در بردارد.آغاز صنعت مدرن قیر را می توان به سال 1712 میلادی نسبت داد که سنگ های قیر طبیعی در فرانسه کشف شدند . در آن هنگام مواد قیری را به صورت کلوخه روی سطح جاده های محلی پخش می کردند ؛ این تکنیک کاملاً مؤفقیت آمیز بود و در مدت کوتاهی پیشرفت هایی در کار به صورت پودر کردن و گرم کردن مواد قبل از استفاده ، حاصل شد . با پیشرفت علم و تکنولوژی ، قیر کاربردهای بسیار متنوع و گسترده ای در صنایع گوناگون و جهت مصارف مختلف منجمله راهسازی ، پوشش ، کف ، بام لوله های زیرزمینی محافظ فلزات ، آب بندی مخازن ، کانالها، پل ها ، تثبیت شن های روان ، رنگ آمیزی و ... پیدا نموده است