چگونه اتاق را عایق صدا کنیم !

چگونه اتاق را عایق صدا کنیم !

چگونه میتوانیم از شر صداهای اضافه و مزاحم در اطرافمان خلاص شویم؟
راه کار های متفاوتی برای این موضوع وجود دارند اما ایده آل ترین آنها و کاربردی ترینشان، که کاملا اثر بخش بوده و توانسته رضایت افراد را به خوبی و با حداقل هزینه بدست آورد، استفاده از عایق های صوتی در دیواره ها کف و سقف اتاق میباشد.
شرکت پشم سنگ اسپادانا قصد دارد تا شما را با ویژگی منحصر بفرد عایق صدا در محصولات پشم سنگ بیشتر آشنا کند.


عایق پشم سنگ با کاهش انتقال صدا و جذب صدا دارای ویژگیهای آکوستیکی می باشد. عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد. از این رو در فرودگاه‌ها،‌ استودیوهای صدابرداری، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می‌گردد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که با طراحی و نصب عایق‌ها می‌توان به کاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید همچنین قرار دادن فاصله هوای مناسب در پشت عایق صدا، ضریب جذب عایق بندی آن را به نحو محسوسی افزایش می‌دهد.

عایق پشم سنگ دارای ویژگی های مهم دیگری هست که در اینجا به آن نیز اشاره می کنیم.
مهمترین خاصیت پشم سنگ، مقاومت قابل توجه آن در برابر آتش است. پشم سنگ مشتعل نمی‌شود لذا می توان آن را به عنوان حفاظ در برابر آتش سوزی به کار گرفت. در اکثر کشورها تخفیف‌های ویژه‌ای برای بیمه ساختمان‌هایی که با پشم سنگ عایق شده باشند در نظر می گیرند.
پشم سنگ محیط نامناسبی برای رشد آفت، قارچ،‌ باکتری و حشرات موذی است و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها مصونیت دارد.
در بین انواع عایق‌هایی که تا امروز در دنیا ساخته شده‌اند، پشم سنگ بی‌ضررترین آن هاست و با محیط‌ زیست کاملا سازگار است.
برخلاف عایق‌های دیگر در این گروه، پشم سنگ به پوست آسیبی نرسانده و باعث سوزش آن نمی‌شود. همچنین با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می‌روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی‌آورد.

عایق بندی صوت و ارتعاش
صوت و ارتعاشات مکانیکی از طریق امواج حرکت می کنند. بنابراین عایق سازی در برابر آن ها نیازمند استفاده از خواص جذب و پراکنده کنندگی مواد می باشد. موادی که تا حدودی ساختار متخلخل و کشسان دارند.صوت که از طریق هوا حرکت می کند را می توان بوسیله ی قرار دادن صفحات انعکاسی در دالان های هوا کنترل کرد. این کار بوسیله ی آب بندی کردن شکاف های اطراف درها و پوشاندن دیوارها و سقف ها با مواد جاذب صدا همانند چوب پنبه، سرب، نمد یا کاشی های صوتی انجام می گیرد. مفروش کردن، پر کردن بوسیله ی اثاثیه و تزئینات پارچه ای نیز صوتی را که بوسیله ی هوا منتقل می شود، جذب می کند. عایق فایبرگلاس در اتومبیل ها و کابین های هواپیما بسیار استفاده می شود.سر و صدا و ارتعاشاتی که از طریق ساختارهای جامد منتقل می شوند می توانند بوسیله ی مفروش کردن، استفاده از قطعات نمدی و کاشی هایی از جنس چوب پنبه با تعداد زیاد کنترل شوند. مواد نرمی همانند تکه های پنبه، کاغذ خرد شده و پلاستیک های حجیم به آسانی ارتعاشات مکانیکی را جذب می کنند و برای بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. فنرهای قدرتمند و پایه های لاستیکی برای عایق بندی ابزارهای دقیق، نسبت به ارتعاشات بیرونی یا جلوگیری از انتقال ارتعاشات یک ماشین مورد استفاده قرار می گیرند.
از بین عایق های صوتی استفاده شده در سراسر جهان، میتوان تنها به چند عایق معروف اشاره کرد که عموم مردم با آن آشنایی مختصری دارند. در ایران نیزعایق های معروف یا از جنس پشم سنگ هستند یا پشم شیشه ، که در چند مقاله پیشتر مزایا و معایب هر کدام ازین عایق ها را بررسی کردیم و علت برتری عایق پشم سنگ را دریافتیم.
در حقیقت و بطور خلاصه به راحتی میتوان گفت استفاده از عایق های پشم سنگ نه تنها در بافت و نقشه ساختمان تغییر چندانی بوجود نمیآورد. بلکه در می بابیم این عایق در عملکرد خود نیز بسیار کارآمد بوده و توانسته به خوبی از نفوذ و یا پخش صداهای مزاحم به داخل اتاق ها و ساختمان جلوگیری کند.