مزایای کاشت گیاه در بستر پشم سنگ

مزایای کاشت گیاه در بستر پشم سنگ

water working اصطلاح هیدرپونیک  به معنای پرورش گیاهان در آب واملاح محلول (بستری  غیر از خاک برای پرورش و رشد گیاهان) می باشد.
هایدرپونیک (هیدروپونیک) روش کاشت گیاهان بدون خاک است ریشه ها در هوا که باید بسیار مرطوب هستند نگه داشته شود یا در آب که باید خوب تهویه شود ویا در برخی مواد مانند بستر های کشت گیاه هیدروپونیک که در اطراف ریشه ها مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین می کند و حاوی ترکیبات متعادلی از مواد غذایی است.

 کشت هیدرپونیک در بستر پشم سنگ این امکان را می دهد که در ازای کار کم و زمان کم بازده بیشتری را بدست آوریم.شرکت پشم سنگ اسپادانا با همکاری مداوم با گلخانهای کشور و دیگرمراکزتحقیقاتی  کشت هایدروپونیک توانسته کلیه ی نیاز تولیدکنندگان داخلی را در زمینه محیط کشت مناسب برای گیاهان فراهم کرده و محصولات خود را با بهترین کیفیت در اختیاریشان قرار دهد تا هیچ محودیتی در تولیدات هیدرپونیک ایرانی نداشته باشیم. همچنین با بازخورد نتیجه های بدست آمده از مراکز تحقیقاتی، متوجه عملکرد و رشد و بازدهی عالی گیاهان در این بستر شدیم. این نتایج میتواند تحول بزرگی در صنعت کشاورزی به وجود بیاورد، و میتوان به جرات بیان کرد که با گسترش این روش میتوان انواع بیشتری از گیاهان را بدون محدودیت مکانی و زمانی خاصی در سراسر کشور پروش داد.

مزایای  کشت گیاهان به روش هیدروپونیک
در این روش گیاه در آب یا بستر های دیگر که غنی از مواد مغذی هستند رشد می کند. با این وجود کشت هایدروپونیک می تواند به عنوان روشی جهت رشد گیاهان ، در سایر محیط های متراکم مثل مخلوط پوست درختان، بدون خاک مورد استفاده قرار گیرد.روش هایدروپونیک یک روش پیشرفته باغبانی است که حتی در خانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.از خوبی های این سیستم این است که در قاب کاشت گیاهان هیچگونه علف هرزی رشد نمی کند و گیاهان حاصل از این روش معمولا سالم تر و زودرس ترند و فضای کمتری را اشغال می کنند.
اساس سیستم هیدروپونیک آب است، پس امکان ایجاد یک سیستم کاملا اتوماتیک بخ راحتی میسر است و با این سیستم میتوان کاشت را در بهترین حالت با کمترین نیروس انسانی و خطاهای انسانی بوجود اورد. مزیت اتوماتیک بودن سیستم این است که اگر باغبان برای مدت زیادی در گلخانه حاضر نبود، گیاه از کمبود اب و مواد غذایی ، تلف نخواهد شد.

۱ـ صرفه جوئی زمانی و نیاز به نیروی کار کمتر زیرا در کشت آبی نیاز به عملیات تهیه بستر خاک و وجین کردن علف های هرز و غیره نمی باشد.
۲- حذف خاک درنتیجه حذف بیماری ها
۳- مصرف بهینه آب زیراهیچ آبی به هدر نمی رود و علف هرزی وجود ندارد که از آب استفاده کند.
۴- کاشت گیاه با تراکم بیشتری ودرنتیجه تولید بیشتر
۵- به دلیل نبود خاک و علف هرز عملیات کشاورزی ساده تر است
۶- با حذف خاک آفات موجود در خاک نیز حذف می شود
۷ کنترل شرایط محیطی از جمله نور، دما، رطوبت و ترکیب هوا بسیار ساده تر است
۸- در جاییکه خاک مناسب ندارد یا خاک دچار بعضی بیماریها است استفاده میشود
۹-برای مناطقی که زمین گران قیمت است برای بدست آوردن بیشترین محصول با تراکم بالا کاربرد دارد.
۱۰- در این طرح آلودگی خاک وجود ندارد و آلودگی آب هم کمتر است.
۱۱- کنترل شیمیایی منطقه ی ریشه آسان است
۱۲-امکان پرورش گیاهان در تمام نقاط وجود دارد
۱۳-امکان کشت مداوم یک گیاه معین در یک زمین ثابت بدون اینکه احتیاج به آیش باشد.
۱۴ـ یکی شدن عمل آبیاری و کود دهی
۱۵-کاهش میزان ابتلا به بیماریهای ارگانیک و انگلی گیاهان
معایب این روش:
۱ـ هزینه سرمایه گذاری در روش آبکشت بیشتر از کشت گلخانه ای معمولی است.این هزینه اضافی به احداث حوضچه ها، کانالها و استفاده از پمپ مربوط می شود.
۲- هزینه برقی که برای به کار انداختن تاسیسات استفاده می شود بیشتر است.
۳- مشکل تهویه
۴-عدم وجود خاصیت تامپونی(بافری)
۵-ضرورت کمک گرفتن از تکنسینهای که قادر به تهیه محلول غذایی، تجزیه و ترکیب و بازسازی آن باشد
6 عناصر اصلی

عناصراصلی مورد نیاز کشت هیدروپونیک

پرمصرف کم مصرف
اکسیژن بر
نیتروژن کلر
کلسیم مس
فسفر آهن
گوگرد منگنز
منیزیم مولیبدن
کربن روی
هیدروژن
پتاسیم