فناوری نانو در نانو عایق

فناوری نانو در نانو عایق

این مقاله از سایت پشم سنگ اسپادانا به تعریف کوتاهی از فناوری نانو اشاره دارد و سعی شده تا مختصر اطلاعاتی نیز در مورد عایق های نانو در اختیار کاربران قرار دهد.

فناوری نانودر تعریف کلی: توانایی تولید مواد، ابزار و سیستمهای جدید که با کنترل در سطح مولکول و اتمی همچنین استفاده از خواص مواد در ابعاد نانومتری است. به عبارت ديگر کليه فعاليتها جهت ايجاد ساختاري بسیار ظريف در براي تغيير در تک تک اتم ها و مولکول ها ماده، به طوري که مواد و وسايل جديد با تطبیق نیازها تغییر و تولید شوند. در نتیجه می توان گفت نانوتکنولوژی یک رشته جدید نیست و رویدادی جدید در تمام رشته ها محصوب می شود.

نانو عايق (Nanotechnology insulation) تنها عايقی است كه به آسانی همانند رنگ بر روي انواع سطوح فلزي وغير فلزي به وسیله ی پيستوله یا برس و رولهاي نقاشي استفاده كرد. به همین دلیل با صرفه هزينه نسبتاً كمي و بدون هيچ گونه تغييري چشم گیری در فضاي ساختمان از هدر رفتن انرژي و ورود عامل های خارجی به داخل ساختمان یا بلعکس جلوگيري نمود.نانوعايق ها انواع مختلفي دارند كه نوع GP براي سطوح غير فلزي و نوع PT براي سطوح فلزي استفاده می شود و جهت عايق ساختمانهاي مسكوني ، تجاري، مخزن ها، لوله هاي انتقال نفت و گاز و صنعت كشتي سازي بكار گرفته می شود.

نانو عايق ها جديدترين عايق های حرارتي توليد شده در جهان می باشند که با استفاده از این فناوری ساخته شده اند و داراي کمترين ميزان انتقال حرارت در ميان تمام عايقهاي ساخته شده تاکنون هستند و بازده بالای آنها بسیار زیاد است. اين عايق حفاظ مناسبي  در جهت جلوگيري از انتقال گرما شامل: تشعشع ، جابجايي و همرفتي مي‌باشد. عايق (NAX-XOO) کامپوزيتي پيشرفته از مواد سراميکي و همچنین پليمري در ابعاد نانومتري می باشد که می تواند بازتابش بازه گسترده اي از امواج حرارتي را داشته باشد.

عايق های نانو ضد آب هستند و بر پايه ساختار شيميايي ارگانوسيلان (دوستار طبيعت و قابل حل در آب است) ساخته شده اند. فناوری نانو در حال حاضر یکی از ابزارهای موثر و مقرون به صرفه برای افزایش بهره وری انرژی و جلوگیری از نفوذ عوامل خارجی در ساختمان ها می باشد.

اين عايق برای ساختمان هاي نوساز و قديمي قابل اجراست و عملکرد آن بصورت جذبي می باشد. نانو عايق توانایی نفوذ به ريزترين منافذ جسم مورد نظر ( ذرات 5 الي 200 نانومتر ) را دارد ولايه اي پوششي را در خود جسم در برابر نفوذ آب ايجاد می کند، کاري که سایر عایق های مشابه قادر به آن نيستند.  این پوشش راهی مناسب برای افزایش مقاومت حرارتی است که مانند یک رنگ استفاده شود و هر سطحی با پیچیده ای های هندسی را نیز براحتی عایق میکند و این یکی از بارز ترین ویژگی های نانو عایق هاست. بدون آنکه تغييري چشم گیر و محسوسی در ظاهر ساختمان ايجاد کند.

اين محصول بصورت مايع است وتنها عایقی محسوب می شود که امکان نصب و پوشش دیوارها، توسط هر نوع وسيله رنگ آميزي را براحتی دارد. لذا با صرف هزينه  و زمان زیادی و بدون هيچ گونه تغييري در فضاي ساختمان مي‌توان از اتلاف انرژي به آسانی جلوگيري نمود .

خاصيت چسبندگي بالا این عایق، امکان پوشش تمام سطوح را فراهم می کند و از خوردگي آنها نیز جلوگيري مي‌کند . لذا استفاده از آن براي لوله‌هاي گاز و آب گزینه ی بسیار مناسبی است .

اگر بخواهیم بصورت خلاصه ويژگي های نانوعایق ها را ذکر کنیم میتوانیم از اجراي آسانآن بر روی تمامی سطوح با اشکال مختلف و هزینه ی بسیار پایین و براحتی هرچه تمتم تر اشاره کنیم. همچنین این عایق ها بدلیل پوشش یکپارچه بر روی دیواره ها بدور درز می باشندکه این امر باعث می شود هیچ نقطه ای در این میان باعث هدر رفتن انرژی نباشد.ویژگی بعدی این عایق عدم نفوذ پذيری در مقابل آب و يخ زدگی است. این عایق در مقابل دمای بالا و نور آفتاب مقاومت خوبی دارد و بخاطر پوشش رنگی و مایع خود برای درزهای انبساطی بسیار کاربردی است. و شرايط دمايي بالا نیز هیچ آسیبی به خواص مکانيکي نمیرساند. این عایق داراي قابليت تنفس است و چسبندگي فوق العاده ای دارد. نانو عایق ها در برابر مواد شوينده، روغن و بسياري از مواد شيميايي مقاوم هستند و آسیبی نمیبینند. و برای اجرا و نصب نیز نیازی به حرارت و مشعل ندارد

از دیگر ویژگی های این نوع عایق ها، تعمير سريع و آسان در صورت آسيب ديدن لايه به هر دلیلی است و خود عایق نیزنسیت به دیگر عایق ها ظاهر بهتری دارد، زيبا و تزئيني است و از نظرهزینه نیز ارزان است و سرعت اجرا بالایی دارد.

کاربرد و موارد استفاده این عایق نیز مختلف است که در اینجا به چند مورد آن بسنده می کنیم. عایق کاری انواع سطوح و قسمت های مختلف ساختمان از قبیل: پشت بام، بالکن، تراس، حمام، دستشويي، آشپزخانه (زير کاشي) همچنین مخازن آب، کانال هاي آب، مخازن بتني پرورش ماهی، پشت بام سبز، فونداسيون ها و ديوارهاي مياني، پارکينگ ها،  تعميرگاه ها، کارخانجات، ورزشگاه ها، نمايشگاه ها و پياده روها و به طور کلي محل هاي عبور و مرور را شامل می شود.

در نتیجه می توان گفت این عایق به راحتی بر روی انواع سطوح نشسته و بخوبی تمامی منافظ را بپوشاند. و ان سطح را نیز عایق رطوبت و زدگی سازد. این عایق در جلوگیری از نفوذ آب، رطوبت و گرما نیز کارایی بالایی از خود نشان می دهد و میتوان گفت جز بهترین عایق های تولید شده تاکنون در جهان است.