اشنایی با عایق های سلولزی

اشنایی با عایق های سلولزی

شرکت پشم سنگ اسپادانا در این مقاله قصد دارد تا به توصیف عایق های سلولزی بپردازد. گرچه این عایق برخلاف تصور بسیاری از افراد که در ویژگی های این محصول تردید دارند، دارای کارایی و بازدهی بالایی است و با عایق های پشم شیشه و پشم سنگ در رقابت است و می توان آن را جز چند عایق برتر در رده ی خود دارنست.

سلولزیکی از قديمي ترين مواد عايقكاري به شمار می آید. مواد سلولزي بسته به ماده ی اصلی آن به انواع مختلفی تقسیم می شود. مانند روزنامه، كارتن، پارچه، كاه، خاك اره ،كتف، چوب ذرات است. اما عايقهاي سلولزي جديد، از بازیافت روزنامه با استفاده از ماشين هاي آسیابی و افزودن موادي كه باعث به تعويق انداختن آتش مي شوند، تشکیل شده است که کاربرد بسیار خوبی دارد. در سال1950  تولید آن آغاز و در حدود ساله1970در آمريكا مورد استفاده مردم قرار گرفت.

در سالهای اخیراستفاده از عايقهاي سلولزي در ايالات متحده افزايش داشته است. يكي از دلايل اين استقبال،نتايج تحقيقاتی است که  نشان داده، سلولز بهتر از عايق پشم شيشه ساختمان ها را در برابر خسارت ناشي از آتش سوزي محافظت مي كنند. زيرا چگالي اين عايقها بيشتر از پشم شيشه است که در نتيجه اكسيژن لازم براي سوخت اجزاء ساختماني تامين نمي شود و باعث کند شدن روند گسترش آتش می گردد. دليل ديگر افزايش مصرف عايق سلولزي گنجايش بالاي بازيافت آن نسبت به هرماده عايقی ديگر است.

  محصولات سلولوزی به چهار شکل اصلی تولید می شوند: سلولز خشك - اسپري سلولز - سلولز تثبيت شده - سلولز با ذرات كم که بسته به نوع و ساختار ساختمان انتخاب و نصب می شوند.

 میتوان روند تولید آن را به این صورت دانست که بطور كلي عايق كاغذي، يك ماده سلولزي است ودر طي فرايند كرافت از خمير چوب ساخته شده و شامل حدود 90% سلولز، 6 الی 7 درصد ليگنين و بقيه پنتوسانس و آب است. اين ماده سلولزي يك نوع پوليمر می باشد كه در ساختار درون آن، واحد هاي تكراري وجود دارد .

این ماده همانند دیگر مواد عایق کاری دارای مزایا و معایبی است که سعی شده در این مقاله به مهمترین آنها اشاره شود.

مزایا:

 • كارایي حرارتي: عايق سلولزي دررده عايق هاي مطلوب مي باشد.هدايت گرمايي عايق سلولزي تقريبا40 mw/(km) ) وضريب 3.8 (R) براي هر اينچ است.این مقدار تقریبا از عایق پشم شیشه بهتر و در راستای میزان عایق پشم سنگ می باشد.
 • عايقكاري سلولزي باعث كاهش مصرف انرژي در ساختمان می شوند و از اتلاف آن توسط دیواره ها جلوگیری می شود و در نتيجه كاهش مبلغ قبوض پرداختي ساختمان ها مي شود.
 • عايقكاري سلولزي تقريبا سه برابر چگالي پشم شيشه است. اين چگالي بالا باعث كاهش عبور صدا از ديوارها ونیز انتقال صدا بين طبقات ساختمانها مي شود.
 • انرژي مورد نياز براي توليد اين عايق بسيار كمتراست براي توليد اين عايق از ماشين هاي الكتريكي استفاده مي شود در حاليكه كه عايقهاي معدني بايد در كوره ساخته شوند و براي توليد به انرژي 20تا 40 برابر عايقهاي سلولزي نياز است.
 • عايقكاري سلولزي باعث كنترل شديد قارچ ،حشره ،آفت و جانورها ي جونده در ساختمانها مي شود.
 • اين عايق از نظر ايمني در برابر آتش در سطح بالايي قرار دارد و باعث کند شدن روند آتش در داخل ساختمان می شود.
 • اين عايقكاري در صورت نصب صحیح و دقیق باعث کنترل رطوبت ساختمان نیز می شود.

معايب:

 • برای نصب نياز به نيروي متخصصي دارد.
 • اسپری تر سلولز، براي خشك كردن نياز به زمان زيادي دارد كه معمولا با استفاده از گرمكن ها كاهش مي يابد و باتوجه به شرايط رطوبتي محيط، نياز به چند روز تا چند هفته دارد.
 • عايق سلولزي75% الی 85% از بازيافت الياف كاغذ دست دوم خبرنامه ها و.. تشكيل شده است كه اين بالاترين درصد در بين بقيه عايق هاي موجود است براي مثال این رقم در الياف پشم شيشه حداكثر 30%  است.
 • ساير مواد خام تشكيل دهنده اين عايق در مقايسه با سايرعايق ها (از قبیل عایق پشم سنگ و پشم شیشه) دارای سازگاری بیشتری با محیط زیست مي باشند.

عـايقهای کاغذی سلولزي در ترانسفورماتورها مستقيما از تـنشهای حرارتي بوجود آمده از تلفـات سـيم پـيچ هـا و آهن تاثیر میگیرند در نتیجه عمر قابل انتظار آن را كاهش مي دهد .

بــا انجــام تســت هــاي پيرســازي تســريعي( Accelerated Ageing Tests ) بــر روي كاغــذ عــايق در ترانسفورماتورهاي قدرت متوجه شدیم که تنش حرارتي بر روي شاخص بسيار مهم فيزيكي  مكانيكي آن، یعنی استقامت كششي عایق کاغذی تاثیر سو دارد. با شبیه سازی دقیقتر رفتار ترانسفورماتور روغني در دماهـاي 140 ، 150 و 160 درجه سانتي گراد انجام شد. و پس از آن بسته به مدت زمان آزمایش و تغييــر اســتقامت كششــي كاغــذ ،تغييــر عمــر عــايق ســلولزي بررسي شد.

 عایق های کاغذی سلولوزی دو ویژگی بسیار منحصر به فرد دارند. اینکه بدلیل داشتن دانسته بالا، عایق صوتی بسیار خوبی هستند و چون ضخامت آن 2.4 میل است می توان از آن فضاها محدود و کوچک استفاده کرد. و اینکه بدلیل داشتن تحمل حرارت بالا و نسوز بودن برای عایق حرارت  ایده آل می باشد.

موارد استفاده این عایق عای کاغذی سلولوزی را می توان بطور خلاصه برای واشرها و بعنوان عایق صوت و حریق در بسیاری از کارخانه ها، کارگاه ها، ساختمان، صنایع ماشین و خودرو سازی و غیره اشاره کرد.