مضرات پشم سنگ

مضرات پشم سنگ

بررسی اثرات خطرارت پشم سنگ برسلامتی

امروزدر این مقاله سعی داریم به یک سوال بسیاری از افراد در مورد پشم سنگ و اینکه این ماده میتواند مضر باشد می پردازیم.شرکت پشم سنگ اسپادانا  با سالها تجربه تولید تمامی عایق های پشم سنگ و استفاده مداوم از آن سعی دارد تا بتواند نگرش و بیانیه درستی در مورد این سوال برای عموم کاربران داشته باشد.

میتوان گفت استفاده از هر ماده ای، بدون در نظر گرفتن اصول اصلی آن و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی وهمچنین استفاده از مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت متعاقبا خطرناک خواهد بود. پشم سنگ و پشم شیشه نیزهمین نکته را داراست.

برای نصب عایق های پشم سنگ باید اصول آن را رعایت کرد که در مقالات قبلی از سایت پشم سنگ اسپادانا کامل به آن اشاره شده است. اگر در هنگام تولید برش و یا نصب، از تجهیزات مخصوص استفاده نشود و فرد بدون پوشش کامل با این مواد کار کند می تواند در طولانی مدت دچار عارضه های پوستی و خارش پوست و همچنین مشکلات تنفسی شود.

این امکان وجود دارد که افراد اگر از نکات ایمنی چشم پوشی کنند و بدون تجهیزات با این ماده به مدت طولانی کار کنند با گرد و غبار و همچنین فیبر قاب های جدید تولید شده که در محیط تولید و برش پراکنده می شود در پوست و نواحی چشم، دهان و شش ها با چسبیدن فیبر های ریز گرد، دچار عارضه و بیماری های مرتبط مانند خارش، سوزش و حساست شوند.

اژانس بين المللي تحقيق سرطان زايي فيبر معدني ساخت بشر را مورد ارزيابي قرار داده و آن را در گروه تحت عنوان (سرطانزا براي انسان ها) طبقه بندي کرده اند. اما این ماده درحالت فيبرهاي سراميکي صعب العلاجي است و در صنعت برای مواد عايق با حرارت بالا همچون کوره ي بلند و نوعي خاص از پشم شيشه که در مواد عايق استفاده نمي شود.

عايق پشم سنگ پشم سرباره (تفاله) نیز در همین تحقیقات در گروه سرطانزايي غير قابل طبقه بندي هستند. اما بسیازی از دانش پژوهان بين المللي بخاطر تاييد ايمني اين مواد انتقاد کردند. به اين معني که چنين تحقيقاتي نميتواند مشخص کند ايا پشم معدني منجر به بيماري سرطان شده است یا نه. در نتیجه برای بررسی اثرات پشم سنگ بر سلامتی انسان نیاز به آزمایش‌های بلندمدت داردو هنوز هیچ دلیلی بر سرطان زا بودن این عایق و خطرناک بودن مواد آن بر سلامتی انسان وجود ندارد.

تمامی مطالب گفته شده تایید بر آن دارد که نمیتوان عایق های پشم سنگ را بدون آگاهی و دیدن دوره های آموزشی استفاده کرد و بدون در نظر گرفتن نکات بهداشتی و ایمنی قطعا فرد دچار مشکل خواهد شد. در نظر داشته باشید مواد تولیدی باید دارای کیفیت و مرغوبیت خوبی باشند. و مانند محصولات تولید شده در شرکت پشم سنگ اسپادانا دارای استانداردهای مربوطه باشد ومانند بسیاری از خرده فروشان از مواد بی کیفیت و مواد غیر استاندارد استفاده نشود که در نتیجه عایق های تولیدی بدون کیفیت بوده و نمیتواند بازدهی خوبی داشته باشد وهمچنین برای سلامتی افراد نیز زیان بار خواهند بود.