عایق کاری ساختمان ها چرا و چگونه

عایق کاری ساختمان ها چرا و چگونه

چرا باید ساختمان های خود را عایق کنیم

سوالی که خیلی از افراد با آن مواجه هستند و فرقی نمیکند ساختمان آنها مسکونی باشد یا تجاری، کارخانه باشد و یا انبار بزرگ و یا گارگاه کوچک. در این مقاله شرکت پشم سنگ اسپادانا سعی دارد شما را با مفهوم عایق کاری و چگونگی آن به زبان ساده آشنا سازد. عایق های صوتی، حرارتی، برودتی و رطوبتی و عایق های تولید شده در شرکت پشم سنگ اسپادانا هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد.می توان مهمترین علت عایق کاری ساختمان را صرفه جویی در مصرف انرژی دانست، شاید در گفتن ساده باشد اما همین یک جمله به دنبال خود چندین و چند مزیت را همراه دارد.

1.اینکه هر ساختمان عایق کاری شده در فصول مختلف با مصرف بسیار پایین انرژی هوای مناسب و مطبوعی خواهد داشت و در نتیجه بدون هزینه های گزاف می توانید در تابستان از هوای خنک و در زمستان از گرمای مطبوع بهره مند شوید. در واقع می توان گفت با عایق کاری می شود زمستانی گرمتر با حداقل 5 درجه اختلاف و در تابستان هوایی خنک تر با اختلاف دمایی 10 درجه داشت.و همچنین رطوبت محیط را به راحتی کنترل و ایده آل ساخت.

2.مصرف پایین انرژی، به دنبال خود کاهش آلودگی های محیط زیستی را دارد. هر روز در کشور خودمان شاهد الودگی های متنوعی از جمله آلودگی های هوا هستیم که گاه باعث مرگ افراد نیز می شود ولی به دلایل خاصی به آن پرداخته نمی شود و از آنجا که 40 درصد مصرف انرژی به ساختمانها باز میگردد این مبحث بسیار مهم می باشد و برای سالم ماندن محیط زندگیمان نقش بسزایی دارد.

3.منابع انرژي پایان پذیر هستند و با این شکل از مصرف، در آینده ای نه چندان دور به اتمام میرسند. انرژی های مصرفی که تا کنون جایگزین خوبی برای آنها پیدا نشده در آینه ای نزدیک وجود نخواهند داشت و برای نسل های اینده ما به اتمام خواهند رسید و این باعث میشود مصرف ایده آل سوخت ها نیز وجود نداشته باشد پس آنده خود و نسل های بعدیمان را به خطر نیندازیم.

همین چند دلیل ساده از کاهش مصرف انرژی باعث می شود تا بتوانیم ارامش و آسایش بیشتری داشته باشیم و هزینه های گزاف را نپرداخته و در حفظ منابع انرزی و سلامت محیط زیست مان کوشا باشیم.

عایق های ساختمانی که در چند ساله ی اخیر جز قوانین ساخت و ساز شده و در مقاله ی قبلی از سایت شرگت پشم سنگ اسپانادا با محتوای مبحث 19 مقررات ملي ساختمان اشاره شده، قید میکند هر ساختمانی باید از عایق های استاندارد در ساخت خود استفاده کند و برای تکمیل سازه و اجرای آن تطبیق داده شود.

 

انتخاب بهترین عایق

عایق های مختلفی برای ساختمانها وجود دارند که براساس کاربرد، فضای داخلی و خارجی، دلایل عایق کاری،قیمت های موجود و همچنین مکان جغرافیایی، دسته بندی می شوند. اما یکی از فاکتور های مهم برای بهتریت انتخاب، میزان مقاومت حرارتی آن عایق می باشد. هرقدر این میزان مقاومت بالاتر باشد عایق مورد نظر حرارت را از خود کمتر عبور خواهد داد و انرزی داخلی را کمتر به خارج هدایت می کنند و در نتیجه بازدهی بالاتری دارند.

اما چه مصالح عایق کاری وجود دارند: حیوانی – معدنی – مصنوعی – گیاهی که در آنها تنها مصالح معدنی و مصنوعی برای ساختمان کاربرد مناسبی دارند

معدني : پشم شيشه، پشم سنگ، پشم سرباره، آزبست، ورميکوليت و ورق فلزي براق . که در انتخاب بهترین نوع عایق در این دسته مقاله های قبلی از همین سایت بخوبی اشاره کرده است

مصنوعي : لاستيک مصنوعي و پلاستيک هاي فومي

 

نکاتی در مورد عایق ها و عایق کاری:

  1. عايق هايي که دارای حبابهاي هوا هستند باعث کاهش هدايت حرارت به بیرون از سازه مي شوند.

2.عايق هايي که باز تاب حرارت هستند بايد حدود 20 ميلي متر فاصله هوايي داشته باشند .

  1. با عايق سقف انرژي مصرفی براي گرمايش و سرمايش 35% تا 45% کاهش مي يابد .
  2. عایق کاری ديوارهاي خارجي مصرف انرژي براي گرمايش و سرمايش ساختمان را حدود 15% کاهش مي دهد.
  3. عایق کف ساختمان، مصرف انرژي در زمستان راحداقل 5% کاهش مي دهد و رطوبت محیط را بهتر کنترل میکند

6.براي عايق کاري لوله هاي آبگرم از عايق هاي پتويي يا عايقهايي که به طور ويژه براي لوله ها ساخته شده و به راحتي قابل نصب هستند استفاده کرد .

 

چند راهنمايي کلي براي نصب عايق ها

بازدهی بالای عایق ها در ساختمان به 2 مورد بستگی دارد انتخاب صحیح عایق و نصب درست آن در محل با رعایت نکات زیر میتوان نصب صحیح و قابل قبولی را انجام داد و بهترین بازدهی را از آن گرفت.

1.هر گز در نصب عايق را فشرده نکنيد عایق پس از نصب باید همان ضخامت اوليه را داشته باشد تا مقدار مقاومت حرارتي آن کاهش نیابد.

  1. کامل سطوح را بصورت دقیق و یکپارچه عایق کاری کنید چون تنها 5% سطح خالي، تا 50% از کارايي عايق کاري را از بین می برد.

3.مواد عايق بايد خشک باشد ، زيرا به استثناي پلي استايرن که نسبت به آب مقاوم است ،بقيه عايق ها بر اثر رطوبت کارايي خود را تا حدودی از دست می دهند

  1. عايق هاي آزاد در سقف هايي که شيب زيادي دارند استفاده نمی شوند.
  2. در استفاده از عايق هاي بازتابنده بايد حتما پشت آنها يک لايه هواي ساکن به ضخامت 20 ميلي متر وجود داشته باشد و تمام درزها با نوارچسب پوشيده شود.

6.اطراف کابل هاي برق و لوازم الکتريکي را هرگز نباید عايق کاري کرد و ايمن بودن عايق کاري بايد حتما توسط يک فرد متخصص بررسي شود .

7.عایق کاری باید در فاصله بیشتر از 90 ميلي متر فنهاي خروجي باشد.

.8 رعایت فاصله برای حبابهاي لامپ و سرپيچ آنها حدود 25 ميلي متر است .

  1. سطحي که قرار است عایق کاری شود باید تميزو عاري از هر گونه گردوغبار وچربي روغن يا رنگ پوسته باشد.