مبحث 19 عایق کاری ساختمان و سازه ها

مبحث 19 عایق کاری ساختمان و سازه ها

در سالهای اخیر بدلیل رشد بیش از حد مصرف انرژی در مصارف خانگی و ساختمانی قوانین و مواضع جدیدی برای استاندارد های ساخت وهمچنین تحقیقات فراوانی جهت تعیین بهترین روش برای صرفه جویی در مصرف انرژی انجام گردید. نتایج بدست آمده بر استفاده بیشتر از عایق های ساختمانی دلالت داشت و گواهی بود بر تایید کیفیت عایق های پشم سنگ که در نوع خود یکی از بهترین عایق های صوتی حرارتی و رطوبتی معرفی شدند. شرکت پشم سنگ اسپادانا درهمین برهه سعی بر استفاده بیشتر از اخرین تکنولوژی های موجود در ساخت عایق هایی با بالاترین کیفیت داشت.

در كشورعزیزمان ایران هم، مصرف خانگی یا ساختمان تا حدود 40 درصد كل مصرف انرژي را شامل می شود. اما، اقدامات انجام شده دراین سالها تاثیر بسزایی نداشته و رشد مصرف، همچنان روند افزايشي نگران كننده ی خود را دارد . روشن است كه ادامه ی اين وضعيت، تبعات اقتصادي و زيست محيطي غیر قابل جبرانی برای ایران و همچنین جهان به دنبال دارد.

ماده 33 قانون نظام مهندسي كشور، نظارت براجراي مقررات ملي ساختمان در طراحي و اجراي تمامي ساختمان‌ها بر عهده وزارت مسكن و شهرسازي می باشد. وزارت مسكن نیز در همین جهت اقدام به انتشار مقررات ملي در بيست مبحث نموده .بحث 19 آن نیز مربوط به صرفه‌جويي در مصرف انرژي ساختمانها است.

مبحث 19 مقررات ملي ساختمان در سال 1370 به تصويب رسيد و اجراي آن الزامي شد و چندين بار باز‌نگري گرديد. آخرين آن در سال 1381 و بعد از باز‌نگري چاپ و به كليه ارگان‌هاي كشوري ابلاغ گرديد تا سندی باشد برای تایید بر لزوم استفاده از استانداردهای خاص در طراحی و اجرای ساختمان. مبحث ذکر شده براي تمامي ساختمان‌هاي دولتي اجباري است و بخش عمده آن ضوابط طراحي عايق كاري حرارتي پوسته خارجي ساختمان بود. همچنین اجراي آن براي تمامي ساختمان‌هاي بخش خصوصي واقع در تهران و شهرهاي تابعه از سال 1384 اجباري شد. براي ساختمانهاي واقع در ساير شهرها و استانها مطابق برنامه زمانبندي های مقرر الزامي می شود.

موارد مبحث 19 مقررات ملي ساختمان که رعایت آن الزامی می باشد به شرح زیر است::

1- عايق‌كاري ديوارهاي خارجي ساختمان.

2- نصب پنجره‌هاي دوجداره .

3- عايق‌كاري كانال‌هاي هوا، لوله‌هاي تأسيسات و سيستم توليد آب‌ گرم در ساختمانها.

4- نصب سيستم‌هاي كنترل ‌كننده موضعي مانند شيرهاي ترموستاتيك روي رادياتورها.

5- نصب سيستم‌هاي كنترل مركزي هوشمند که مجهز به سنسور اندازه ‌گيري دماي محیط هستند.

بدلیل صرفه جویی در مصرف سوخت در ساختمان و به صرفه بودن اجراي مبحث 19 و در صورت پذيرفتن آن از سمت پیمانگاران و سازندگان ساختمان و استفاده‌كنندگان از آن ميشود گام مهمي در تحقق اهداف مدنظر اين مبحث برداشت و حتی هزینه های مصرفی خانوادها را به حد چشم گیری کاهش داد. اما عوامل مختلفي مانند استاندارد نبودن ساختمان‌ها، عدم عایق کاری ساختمان و تجهیزات داخلی آن که در اطلاف انرژی به شدت تاثیر گذار هستند واكثر ساختمان‌هاي فاقد این تجهیزات می باشند، بخش ساختمانهای تجاری و مسکونی در كشورمان به عنوان يكي از بزرگ ‌ترين مصرف‌كنندگان انرژي مبدل شده اند و عمده مصرف آنان براي تأمين گرمايش ساختمان می باشد.

شرکت پشم سنگ اسپادانا با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفتهی خود و استفاده از آخرین متد دنیا و استاندارد های جهانی در استان اصفهان، قلب کشور عزیزمان ایران توانسته نقش به سزایی برای اماه سازی بستر اجرای مبحث 19 داشته و در نظر دارد تا با گسترش کار خود و همچنین  فراگیر شدن در کشور های همسایه نیز، این موقعیت مناسب را ایجاد نماید تا همه بتوانند برای داشتن دنیایی بهتر و بدور از آلودگی های بوجود آمده، آینده ای بهتر را رقم بزنند ودر حفظ منابع طبیعی و محیط زیستی کشورمان ایران، مفید اثر واقع شوند.