عایق حرارتی پریلت

عایق حرارتی پریلت

 

عایق حرارتی پریلت

 پرلیت که سنگ آتشفشانی از جنس سیلیکات آلومینیوم و سدیم و پتاسیم است خاک پرلیت با خاصیت معدنی اش دارای موادی چون کلسیم، آهن، سدیم و کانیهای دیگر است. لغت پرلیت از پرل به معنای مروارید گرفته شده، این ماده در شرکت پشم سنگ اسپادانا به تولیده انبود می رسد.

گلخانه هائی که بالاترین راندمان در تولید را دارند ، از کشت هیدروپونیک استفاده می نمایند . این روش به تهیه آب حاوی مواد مغذی نیازمند است. به همین خاطر پشم سنگ یا پرلیت بهترین گزینه است.همجنین پریلت برای استفاده در صنعت ابتدا باید منبسط شود . پس از استخراج سنگ پرلیت از معادن ، خرد شده ، دانه‌ بندی و خشک میشود تا در پایان پرلیت خام بدست بیاید . سپس پخته و منبسط می‌ شود . عمل انبساط ، را  کوره‌های عمودی  در برخی مواقع به همراه پیش گرم‌ کن انجام می‌ دهند.

 در شرکت پشم سنگ اسپادانا ابتدا با پیش گرم‌ کن حدود 400 الی 500 درجه سانتی‌گراد  پریلت را گرم می کنند و سپس پرلیت وارد کوره اصلی میشود و در دمای حدود 700 الی 1350 درجه سانتیگراد انبساط پیدا می کند  تا به حجم مورد نظر برسد.علت این انبساط 2 الی 5 درصد آب درون پرلیت است و سبب نرم شدن و انبساط آن می‌شود. آب تبدیل به هزاران حباب شیشه‌ای می شود و در نتیجه  سبکی وویژگی های خاصی به ابن ماده می دهد. پس از این مرحله، پرلیت را وارد سیکلون‌ می کنند  و بعد از خنک شدن مجددا دانه ‌بندی می‌ کنند. در اخر خط تولید نیز، گرد و خاک بر روی پرلیت گرفته می‌شود .

 با مخلوط پرلیت و یک ماده چسباننده مانند گچ میتواند عایق حرارتی بسیارخوبی تولید شود  که برای عایق بندی مخازن و لوله‌ها تا دمای 1000 درجه سانتیگراد بسیار کاربردی است همچنین در رنگ سازی ، پلاستیک ، لاستیک و عایق بندی فضای خالی دیوارهای دو جداره کاربرد چشم گیری دارد.پرلیت همچنین در تولید  صفحات پرلیتی  با ترکیب مانده ای همانند گچ کاربدر دارد .این صفحات با وزن کم خود به عنوان عایقهای حرارتی و صوتی خوبی استفاده می شوند. صفحاتی که برای جذب صدا هستند ، از مخلوط کردن پرلیت و ازبست پرس شده ساخته می شوند.

ذخایر بزرگی پرلیت در ایران در منطقه ی شرق جاده میانه - تبریز ناحیه سفید خانه کشف شده است.  که میزان ذخیره معدن سفید خانه در حدود 50 میلیون تن برآورد شده .همچنین ، ذخایر با ارزشی در اطراف بیرجند ، فردوس و طبس کشف شده، در دیگر نقاط این مرزو بوم نیز مانند استان سیستان و بلوچستان و شهرهای نائین و کاشان نیز ذخایر پرلیت بدست امده نشان دهنده ی این است که ایران میتواند در تولید پرلیت فعالیت چشم گیری داشته باشد و در این مورد به پیشرفت های خوبی برسد.