انواع عایق کاری ساختمان

انواع عایق کاری ساختمان

در این مقاله سعی شده است تا انواع عایق کاریهای مصرفی و مواد مصرفی برای عایق کاری ساختمان ها، توسط شرکت پشم سنگ اسپادانا تولید می شود رابرای شما شرح دهیم

عایق های قید شده در این مقاله به عنوان پر کاربرد ترین عایق ها برای ساختمان هستند و بسته به محیط و مساحت و ساختار ساختمان ، انتخاب و نصب می شوند.

 • عایق های پشم شيشه ( قطعه ای)

پشم شيشه  که از ذوب شيشه و تبديل آن به الياف ريز توليد ميشود و به صورت رول يا پانل در آمده و براي مصرف و نصب به بازار عرضه مي گردد. پشم شيشه در مقابل آتش  و حرارت آن مقاوم است.اين عایق انواع و كاربردهاي گوناگوني دارد و نصب آن مطابق دستورالعمل سازنده انجام ميشود. پشم شيشه به راحتي به قطعات مورد نظر بريده می شود و نصب می گردد.

 

 • عایق های پشم ‌سنگ

مشهورترين سنگ آذرين يعني دياباز يا بازالت ماده ی اصلی برای تولید این عایق . ماده اصلی از فعاليتهاي آتشفشاني كه در ايران فراوان يافت ميشود تولید می گردد. پشم سنگ از پشم شيشه متراكم تر و مقاومت گرمايي بيشتري دارد ولی برای عایق صوتي گزینه های دیگری پیشنهاد می شود. تولید این عایق در شرکت پشم سنگ اسپادانا با آخرین متد روز دنیا انجام می شود و برای نصب نیز برش خورده و اماده می شود.

 

 • عایق های پتويي

در مورد این نوع عایق می توان گفت که از عایق های پشم شیشه و پشم سنگ تولیدی شرکت اسپادانا استفاده می شود و ویژگی ها و ساختار مشابهی با آنان دارد ولی در پشت این عایق ها معمولا از ورقه های الو مینیومی استفاده می گردد.

 

 • عایق های پانل
 • پلي استايرن قالبي

این نوع عایق های صفحات صلبي هستند و از دانه هاي ريز پلي استايرن ساخته شده اند. که هوا را در خود نگه می دارند و آب را از خود عبود نمیدهنداز ویژگی های دیگر این عایق می توان به  مقاومت حرارتي بالايي آنها  و کم حجم بودن آن اشاره کرد  سادگي در برش و نصب نیز به مزیت های این عایق اضافه می کند.اما ماده ی  پلي استايرن قابليت اشتعال دارد در نتیجه  بايد این عایق بين ديواره ها يا عایق هاي غير قابل اشتعال مثل: آجر، گچ و ورقه آلومينيومي نصب گردد . پلي استايرن قالبي نسبت به نوع حجيم شده از استحكام بالاتري برخوردار اس  و بسته به ساختمان و ساختار آن انتخاب می شود.

 • پلي استايرن حجيم شده

این عایق از همان ماده ی پلي استايرن تشكيل شده ولی به صورت نیمه صلب است. نفوذ رطوبت  و اشتعال در آن براحتی ممکن است و در نتیجه برای این نوع عایق های مناسب نمی باشد. مگر اینکه بین دو عایق یا مواد غیر قابل اشتعال قرار گیرد. در این مواقع از پلي استايرن حجيم شده ای كه از دو طرف با ورقه هاي آلومينيومي پوشانده شده استفاده می کنند.

 

 • انباشته
 • فيبر سلولز

این عایق با کرک کردن کاغذ های باطله ایجاد می شود و با مواد ضد اشتعال آغشته می شود تا در برابر آتش و حرارت مقاوم گردد و برای بهتر عمل کردن و نصب راحت تر باید در زمان ساخت ساختمان نصب گردد.

 • سرباره

عایق سرباره بیشتر در سقف های بتونی استفاده می شود و مقاوم در برابر حرارت و.. است این عایق از ضایعات صنعت ذوب آنه ساخته می شود و موارد مصرف خاص دارد.

 

 • بازتابنده
 • ورقه بازتابنده

ورقه هایی از آلومينيوم كه با لايه اي از فايبرگلاس تقويت شده و به شكل رول درمی ایند تا برای برش و نصب با اندازه های کوناکون مناسب باشند. یک طرف این عایق را به وسیله ی رنگ میپوشانند تا درخشنده گی آن از بین برود و براي بالا بردن مقاومت حرارتی این عایق بين آنها و ديواره پشتي فاصله اي به اندازه 20 ميليمتر ايجاد كرد و يا آن را به همراه عایق هاي ديگر همانند عایق پشم شيشه نصب می کنند. اگر ورقه ها بدون سوراخ و یا خرابی نصب شوند و تمیز نگهداشته شوند از ورود بخار آب و رطوبت به خوبی عمل می کنند.

 • ورقه هاي موجدار

اين ورقه ها که به صورت موجدار توليد ميشوند با کشیده شدن به اندازه های دلخواه در میایند. مواد اصلی آنها یکی است و برای نصب نیز ساهتار مشابه دارند.

 • ورقه هاي چند لايه

اين ورقه ها از چند لايه ورقه آلومينيومي پوشش دار را بر روي هم ساخته می شود آنها را به هم مي چسبانند كه بينشان حفره هايي از هوا برای عایق ايجاد شود. براي عایق كردن ساختمان در فصل های سرد از دو يا سه لايه استفاده می کنند. ورود گرد و خاك به داخل این لایه ها می تواند مقاومت حرارتی این عایق را کاهش دهد.

 • مصالح ساختماني
 • بتن های سبك شده

از اين بتن ها که براي توليد بلوكهاي سبك استفاده ميشودبا بوجود آمورن حفره هاي هوايي در بتن ساخته می شوند این کار  آنهارا تبديل عایق حرارتي و صوتي ميكند و عملکرد خوب آن باعث می شود دیگر نیازی به استفاده از عایق های دیگری نباشد. این بلوک های بتونی ساخته شده ضد آتش هستند و قابل اشتعال نیستند و نصب و حمل آنها نیز براحتی انجام میگیرد.

 • بتن به همراه پلي استايرن حجيم شده

بلوكهاي تو خالي از جنس پلي استايرن حجيم شده  را با بتن پر میکنند و يا از بيرونبه آنها  بتن پاشيده مي شود.این مصالح نیز در برابر حرارت و ورود آلودگی های صوتی مقاوت است و می تواند به راحتی حمل و نصب شود.

 • پانل هاي پيش ساخته

این پانل ها از مصالح و مواد گوناگوني ساخته شده و به شكل موزاييك يا كاشي به بازار عرضه ميشوند. خصوصيات آنها بسته به نوع محصول بسيار متنوع است. ولی روش نصب تقربا یکسانی دارد و بخاطر از پیش ساخته بودن بهتر است در هنگام ساختن ساختمان استفاده شود تا روند کاربه سرعت انجام پذیرد.