نکات و اصول نصب عایق های پشم سنگ

نکات و اصول نصب عایق های پشم سنگ

 

عایق های پشم سنگ با انواع گوناگون خود تقریبا یک ساختار نصب ثابت دارند و بسته به اندازه ی محیط میتوانند زمان ببرد.

در این مقاله از سایت شرکت پشم سنگ اسپادانا قصد داریم شما را با روش نصب عایق های پشم سنگ آشنا سازیم.
عایق های پشم سنگ میتوانند از ورود و خروج صدا و حرارت و برودت و همچنین انتشار سریع آتش جلوگیری کنند. عایق های پشم سنگ به صورتهای گوناگونی تولید می شود که می توان برای مثال به عایق پشم سنگ لوله ایی , عایق پشم سنگ فله ای, عایق پشم‌سنگ تخته‌ای, پشم سنگ رولی اشاره کرد و بسته به نیاز مشتری و محیط به ابعاد و اشکال گوناگون برش داد و منافذ های موجود را به خوبی پوشاند.
نصب صحیح و اصولی عایق های حرارتی وبرودتی ، یکی از مهم ترین عوامل در بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف سوخت است و اگر نصب این عایق ها به درستی و با رعایت اصول کافی و لازم اجرا نشود می تواند باعث پایین آمدن راندمان کار می شود و همچنین بهره وری عایق ها را به شدت کاهش دهد و مصرف سخت را بالا ببرد. غالب اصلی عایق های تولید شده توسط شرکت پشم سنگ اسپادانا دارای یک پوش خارجی هستند که از فویل آلومینیومی ، پوشش پلاستیکی ، کاغذ کرافت و برخی از عایق ها دارای پوشش تور سیمی برای نصب راحت تر هستند.
برای نصب اصولی عایق های پشم سنگ تولید شده و برش داده شده ، باید انتقال جریان حرارتی، آلودگی صوتی و نویز و رطوبت ساختار الیافی عایق های پشم سنگ به خوبی کنترل شوندکه باعث حبس هوا درون عایق نصب شده می شود و کنترل مناسب حرارت و صوت را ایجاد می کند. اما همین ساختار مقابل رطوبت پایدار نیست به همین دلیل پوشش خارجی روی عایق های پشم سنگ نصب می شود.
بیشتر عایق هایی که درون کار نصب می شوند، باید پوشش پلاستیکی داشته باشندو همچنین پوشش خارجی عایق هایی که روی کار و در فضای باز باید نصب شوند ، دارای فویل آلومینیومی و یا کاغذ کرافت می باشند. به خصوص برای لوله های خطوط انتقال و گرمایش و سرمایش، اکثرا از پوشش فویل آلومینیومی استفاده می شود.
- برای نصب عایق لوله ها تا سایز 16 اینچ، از عایق لوله ای و یا نیم لوله پیش ساخته رزین دارشرکت پشم سنگ اسپادانا استفاده می شود. برای لوله ها با سایز بزرگ تر با دمای متوسط از عایق لحافی و برای دماهای بالا از عایق پتویی استفاده می شود.
- برای عایق کاری دیوارهای ساختمان و کف و سقف باید از انواع پانل های پشم سنگ استفاده شود. پنل ها به دلیل داشتن ابعاد استاندارد و چگالی بالا همچنین نصب آسان، بهترین نوع برای عایق کاری است. برای عایق کاری سقف منحنی و زیر شیروانی و مکان هایی که دادای شکل هندسی منظمی نیستند، از پشم سنگ فله ای استفاده می شود.
- برای عایق کاری سقف سوله ها و محیط های کارگاهی بزرگ، از پشم سنگ لحافی استفاده می شود که چگالی کمتری نسبت به پانل و پتویی دارد تا وزن آن کمتر باشد و بار زیادی به سازه وارد نکند.
- برای عایق کاری مخازن بزرگ، بسته به دمای فرآیندموجود و شکل هندسی آنها، می توان از عایق های پتویی، لحافی و یا پانل استفاده نمود.
- عایق کاری تجهیزات خصوص صنعتی، که شکل هندسی منظمی ندارد،بوسیله ی پشم سنگ فله ای با پوشش پارچه نسوزهمچنین پارچه کربنی سیمی می باشد. دورتادور تجهیزات را با پارچه نسوز یا کربنی می پوشانند و بین فضای پوشش و تجهیزات را پشم سنگ فله ای می گذارند. می توان از پشم سنگ پتویی یا پانل هم، بسته به شکل تجهیزات همچنین دمای فرآیندی آنخا و فضای موجود استفاده نمود.