معرفی پشم معدنی

معرفی پشم معدنی

پشم معدني که با عنوان فيبر معدني یا پنبه معدني  و همچنین فيبرهاي شيشه اي ساخته شده معروف است و به شکل نخ هاي صنعتي يا مواد مذاب (مواد مصنوعي چون سرباره و سراميک) تولید مي شوند.

در مورد کاربردهاي پشم معدني می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عايق حرارتي (عايق حرارتي و عايق لوله در دماي بالاو مقاوم در برابر اتش)

 فيلتراسيون

عايق صوتي

محيط کشت هيدروپونيک.

ساخت پشم معدني در سال 1870با نام  جان پلير در ايالت متحده ثبت شد. بصورت تجاري درسال1871 در جورجز مارينهوته در اوسنابروک المان توليد شد. فرايند آن شامل يک جريان قوي از بخار يا هوا در طول مسیر سقوط سرباره ذوب شده است. که مشابه وقوع فوران طبيعي اتشفشاني است  که ماده‌ مذاب در زمان فوران بخاطر بادهاي قوي از هم جدا و به رشته‌هاي باريک سرباره تبديل مي شوند.

پشم سنگ ها در کوره از سنگ مذاب با دماي 1600درجه سانتيگراد و جريان هوا يا بخار تشکيل ميشود.در تکنيک‌هاي پيشرفته توليد ماده‌ مذاب با سرعت بالا به چرخش در مي ايد که حاصل آن، توده ای  از الياف طبيعي قطر 2تا6 ميکرومتر است. برای نهایی شدن کار تولید پشم معدني از يک چسبنده که اغلب پليمر است و مقداري نفت به عنوان کاهش ‌دهنده گردوخاک استفاده می شود.

الياف بصورت منفرد انتقال‌دهنده حرارتي بسيار خوبي هستند ولی بصورت رول و ورقه‌هاي فشرده قابليت جلوگیری از گردش هوا را دارند و اين خاصيت مختص عايق‌هاي مناسب حرارتي و جذب کننده‌ي خوب صوتي است.این ماده مقاومت بسيار خوبی در برابر اتش دارد که باعث شده تا انها را به مصالح ساختماني مناسبي براي حفاظت از اتش در مواقع ضروري تبديل کند که بصورت اسپري ضد حريق در حفره‌هاي داربست استفاده مي شود.

در صورت مرطوب شدن پشم معدنی، يک بستر مناسب براي رشد باکتري را فراهم مي شود.  ازاستفاده هاي ديگر آن در پانل رزين باند به عنوان پرکننده در لنت‌هاي ترمز در پلاستيک در صنعت خودرو و همچنین بعنوان فيلتر کردن يک رسانه و يک محيط رشد مناسب در کشت هيدروپونيک یاد می شود.

 اثر مکانيکي الياف پشم‌ معدني باعث خارش موقت پوست شود. به همین منظور و همچنین برای جلوگيري از در معرض گردوخاک، موارد خاص و فرمول خاصی توسط تولید کنندگان ارائه و پیاده سازی شده است. و پس از گذران این مراحل، محصول نهایی بدون هیچ مشکل خاصی روانه بازار خواهد شد.

پشم معدني ميتواند مقدار زيادي اب و هوا را در خود نگهداری کند که این امر در کشت هيدروپونيک به رشد و جذب مواد غذايي توسط گیاهان بسیار موثر است. طبيعت فيبري اين محصول به يک ساختار مکانيکي مناسب براي استحکام گياه تبديل ميکند در صورتی که ph  مناسب آن ایجاد گردد.