کشت گیاهی در بستر پشم سنگ هیدروپنیک

کشت گیاهی در بستر پشم سنگ هیدروپنیک

 

هايدرپونيك به معنای كاشت گياهان بدون استفاده ازخاك است. ريشه ها در هوا كه بايد بسيار مرطوب باشد، نگهداری میشود يا در آب كه بايد خوب تهويه شود ويا در برخي مواد جامد (غير از خاك) كه رطوبت را در خود بخوبی نگه مي دارد رشد كنند.

 غذاي مورد نياز گياه بوسیله ی  آب موجود در اطراف ريشه ها تامين مي شود که باید حاوي تركيبات متعادلي از مواد غذايي باشد. کشت هیدرپونيك اين امکان را به ما مي دهد که در ازاي کار کمتر و زمان کمتر بازدهی  در گیاهان داشته باشيم.

شرکت پشم و سنگ اسپادانا درهمکاری مداوم با گلخانهای سراسر کشور و دیگرمراکز کشت هایدروپونیک توانسته نیاز تولیدکنندگان را در مورد محیط کشت مناسب بوسیله ی پشم سنگ فراهم نموده و محصولات خود را با بهترین کیفیت عرضه کند تا هیچگونه محدودیتی در تولیدات هیدرپونیک وجود نداشته باشد.

هیدرپونیک و تاریخچه ی آن

لغت هايدروپونيك از ادغام دو کلمه  يوناني "هايدرو" به معناي آب و "پونوس" به معناي كار و تلاش بوجود آمده است.

اين واژه برای اولين بارتوسط دكتر گريك استاد يكي از دانشگاههاي كاليفرنيا اینگونه به كار گرفته شد که هايدروپونيك روشي براي كشت گياهان، بدون خاك است.

در اين روش گياهان بدون استفاده از خاک، در آبهای غني از مواد مغذي و یا رشته های پشم سنگ رشد مي كنند. با اين وجود كشت هايدروپونيك مي تواند به عنوان روشي جهت رشد گياهان ، در ساير محيط هاي متراكم مثل مخلوط پوست درختان، مورد استفاده قرار گيرد.این راهکار روش پيشرفته باغباني میباشد، که مصارف خانگی و تجاری دارد از ویژگی های این روش این است که هیچ علف هرزي رشد نخواهد کرد و گياهان و گل های رشد یافته در این روش سالم تر و زودرس ترند و فضاي كمتري را اشغال مي كنند و در نهایت بهترین بازدهی را خواهند داشت.

اين سيستم مي تواند كاملا اتوماتيك باشد یعنی باغبان نیاز به حضور همه روزه ندارد و در زمان غیبت او نیز، گياه دچار كمبود اب یا مواد غذايي نمیشود و به خوبی  در محیط تعبیه شده مانند مواد پشم سنگ رشد خواهد کرد.

رسم 2500 ساله ايرانيان در عيد نوروزکه گندم يا گياهان ديگري را در مقداري آب مي کاشتند و با آن سبزه تهيه مي کردند، شايد اولين کشت هيدروپونيک در جهان بوده است. در ایلام نخستین گلخانه ی هیدروپونیک برای تولید گیاهان دارویی بهره برداری شد. این گلخانه با استفاده از پشم سنگ میتواند محصولات مختلفی  مانند: خیار، گوجه ، كلم، كاهو،انواع گیاهان علفی، هندوانه، اسفناج، اقسام فلفل ها، بادمجان،گلها و گياهان زينتی مخصوصاً اركيده و در بعضی موارد موز، هويج، لوبيا سبز، تربچه ، و چغندر را توليد كند. مي توان گفت كشت هيدروپونيك و استفاده از پشم سنگ برای محیط کاشت گیاهان تكنولوژیی فوق العاده و بسيار خوب براي جوانه زنی بذردر محیط های متفاوت و مختلف است که دارای مزیت های بیشماری است که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم.

۱ـصرفه جویی در زمان ، مکان و نیروی انسانی.

۲- حذف خاک درنتیجه حذف بيماري ها و علف های هرزه.

۳- صرفه جویی در آب به دلیلهدر نرفتن آب و همچنین حذف علف هزری که مصرف آب را بالا می برد.

۴- کاشت گياهان با تراکم بيشتر ودرنتیجه بازدهی و تولید بیشتر.

۵- جایگزینی آب یا پشم سنگ به جای خاک و علف عمليات کشاورزي ساده تر است.

۶- به دلیل حذف خاک و تولید در بستر پشم سنگ هیچ باکتری و افتی رشد نمیکند و گیاه سالمتر خواهد بود.

۷- کنترل بهترشرايط محيطي مانند:  نورو دما و رطوبت

۸- در مناطقی که خاک مناسب وجود ندارد يا خاک دچار بعضي بيماريها است استفاده از پشم سنگ بهترین راه حل جایگزین است.

۹-در مناطقي که بهای زمين بالاست می توان براي بدست آوردن بيشترين محصول با تراکم بالا از پشم سنگ و یا تولید در آب استفاده کرد.

10- کنترل شیمیایی اطراف ریشه آسانتر خواهد بود

۱۲-امکان پرورش گیاهان در تمام نقاط بدون استفاده از خاک مرغوب.

۱۳-قابلیت کشت مداوم يک نوع گياه معين در زمين ثابت بدون احتياج به آيش.

۱۴ـ ادغام عمل آبياري و کود دهي در مدل کشت در آب.

۱۵-کاهش ميزان ابتلا به بيماريهاي ارگانيک و انگلي.