ویژگی های عایق صوتی حرارتی پشم سنگ

ویژگی های عایق صوتی حرارتی پشم سنگ

از مهم ترین ویژگی‌های عایق پشم سنگ مقاومت بسیار بالا در برابر آتش است.  عایق پشم سنگ آتش نمیگیرد و مشتعل نمی‌شود . در نتیجه به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش نیز شناخته می شود که می تواند از گسترش اتش در دیگر قسمت های سازه تا زمان زیادی جلوگیری کند.سازه‌های فلزی در ساختمان‌ها هنگام بروز حریق بر اثر جذب حرارت زیاد و داغ شدن، مقاومت مكانیكی خود را از دست داده و بخاطر نرم شدن بافتشان و یا رسیدن به نقطه ی ذوب، تغییر شكل می‌دهند و این مسئله باعث فرو ریختن كل سازه می‌شود.

برای جلوگیری از این مسئله سازه‌های فلزی خصوصا ستون‌ها و تیرهای اصلی ساختمان را به وسیله پشم سنگ عایق كاری می‌كنند و بدین ترتیب در صورت تداوم حریق حتی تا ده ساعت هیچ مشكلی برای سازه‌های ساختمان به وجود نمی‌آید و در نتیجه از فرو ریختن سازه در ساعات اولیه بطور کامل جلوگیری می شود. به همین دلیل، تمام ساختمان‌های موجود روی سكوهای نفتی كه برای اسكان پرسنل ساخته شده، با عایق پشم سنگ ضد حریق  می‌شوند تا در صورت بروز حریق و تا رسیدن نیروهای كمكی، پرسنل درون این ساختمان‌ها جان سالم بدر ببرند.

ازینرو در برخی از كشورها، شركت‌های بیمه برای ساختمان‌هایی كه به این شكل ازعایق پشم سنگ استفاده کرده اند، مزایای جداگانه ای در نظر گرفته اند.

 

 ویژگی رسانایی حرارتی:

رسانایی حرارتی که یكی از مهمترین ویژگیهای عایقهای حرارتی است، از نظر ترمودینامیك، بدین معنی است که انرژی حرارتی همواره تمایل دارد از طریق یك، دو یا هر سه پدیده همرفت، هدایت و تابش از منبع گرم به سمت منبع سرد جریان یابد.

این جریان انرژی حرارتی تا وقتی ادامه می‌یابد كه هر دو منبع  سرئ و گرم به یك دمای واحد، كه آن را دمای تعادل می‌نامند برسند. عمل عایق حرارتی پشم  سنگ بدین گونه است كه از انتقال انرژی حرارتی از هر سه طریق گفته شده، جلوگیری می‌ كند و در نهایت جریان انرژی کاملا قطع می‌شود و یا به حداقل می‌رسد. این خصوصیت مبنای صرفه‌جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق كاری است. در ساختمان های مسكونی از عایق به منظور كاهش انرژی مصرفی استفاده می‌شود.

برای مثال عملكرد لایه ای از عایق پشم سنگ (مقاومت حرارتی) که به ضخامت 5 سانتی متر است، همان كار دیوارهای قطور ساختمان‌های قدیمی را انجام می‌دهد كه سبب می‌شدند این ساختمان‌ها در زمستان گرم و در تابستان خنك باقی بمانند. به طور كلی كار عایق حرارتی این است كه محیط گرم را گرم و محیط سرد را سرد نگه دارد و از تغییر دما از حالت اولیه در گذر زمان جلوگیری کنند.

هر چه قابلیت رسانایی حرارتی كمتر باشد، كیفیت عایق بهترخواهد بود. قابلیت رسانایی حرارتی پشم سنگ كمتر از چهل هزارم وات بر متر درجه كلوین می‌باشد که این رقم بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

  قابلیت آگوستیكی:

عایق پشم سنگ از دو طریق به كاهش صدا كمك می‌كند، اول با كاهش انتقال صدا در میان اجزاء متشكله سازه ودوم  با جذب صدا در سطح خود. افت انتقال صدا به معنی: كاهش انرژی صوتی هنگام عبور از دیوار، كف، بام و غیره كه در مجموع از خصوصیات محیط مادی است، می باشد. صدا ممكن است در اثر ارتعاش هوا و یا در اثر ضربه مكانیكی ایجاد شود كه هر كدام در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد.

جذب صدا نیز به معنی: كاهش انرژی صوتی هنگامی كه صدا از سطح منعكس می‌گردد، می باشد. ضریب جذب صدا با عددی بین صفر و یك بیان می‌شود. اگر سطحی هیچ صدایی را جذب نكند، ضریب جذب صفر است. اگر 100% صدا جذب شود ضریب برابر با یك می‌شود.

عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و كاهش صدا دارد به همین دلیل در فرودگاه‌ها،‌ استودیوهای صدابرداری، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می‌كنند.

آزمایش‌ها نشان می‌دهد كه با طراحی و نصب عایق‌ها می‌توان به كاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید. مقدار تضعیف انرژی صوتی در هنگام عبور از مواد بستگی به ضخامت آنها نیز دارد. این مقدار در مورد پشم سنگ به ویژه در فركانس های كم با افزایش ضخامت بالا می‌رود. گذاشتن فاصله هوایی مناسب در پشت عایق صدا، ضریب تضعیف آن را به نحو محسوسی افزایش می‌دهد.

مهمترین قابلیت عایق پشم سنگ مقاومت استثنایی آن در برابر آتش است. درمیان انواع عایق‌هایی كه تا به حال ساخته شده‌اند، پشم سنگ بی‌ضرر ترین آنهاست و با محیط ‌زیست كاملا سازگار است. . پشم سنگ محیط مناسبی برای رشد آفت، قارچ،‌ باكتری و حشرات موذی نیست و به عنوان یك ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها نیز مصونیت دارد. همچنین پشم سنگ برخلاف عایق‌های دیگر در این گروه، آسیبی به پوست نمی‌رساند و باعث سوزش یا خارش نمی‌شود. همچنین با تمام مصالحی كه در ساختمان و صنایع به كار می‌روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشكلی را در طول زمان به وجود نخواهد اورد.