در مورد پشم سنگ بیشتر بدانید

در مورد پشم سنگ بیشتر بدانید

یکی از موضوعات مهم و مطرح در زمینه حفظ انرژی‌های فسیلی و تجدید ناپذیر عایق کاری مناسب برای جلوگیری از هدر رفت انرژی است امروزه باتوجه به اهمیت این موضوع نگرش صحیح استفاده  بهینه از منابع انرزی صنعت‌گران را بران داشته تا نگاهی جامع به استفاده از عایق در صنایع مختلف داشته باشند و اهمیت عایق و عایق‌کاری روز به روز در صنعت  پررنگ تر شود. پشم‌ سنگ یا roockwool یا mineral wool جز عایق‌های حرارتی معدنی میباشد که بدلیل ویژگی های خاصش بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.

 

ماده اصلی پشم‌ سنگ سنگ بازالت است که از گروه سنگ‌های اذرین میباشد،بازماند‌ه ی تفاله‌های اتشفشانی است. با توجه به معادن عظیم سنگ بازالت در میهن عزیزمان، زمینه تولید این عایق حرارتی را در داخل کشور فراهم است. با توجه به هزینه‌ی بالای سوخت‌های فسیلی در هنگام بهره‌ برداری، در ساختمان ها استفاده از عایق‌های حرارتی به منظور کاهش مصرف انرزی مقرون به صرفه است این عمل ممکن است هزینه‌ ساخت وقیمت تمام شده راافزایش دهد ولی در دراز مدت هزینه‌ی اضافی اولیه با صرفه‌جویی صورت گرفته جبران میشود.

بر اساس استاندارد سازمان بهداشت اروپا استنشاق هوایی حاوی حداکثر 5 میلیگرم در مترمکعب ذره باشد در 8 ساعت در روز بلامانع است و با محیط زیست سازگار است.

برای تولید پشم ‌سنگ سنگ بازالت در دمای 1500 درجه سانتیگراد ذوب میشود و با استفاده از از روش‌های خاص انرا به الیافی با قطر میکرون تبدیل میکنند 97 درصد کل محصول پشم‌ سنگ را این الیاف تشکیل میدهد پشم سنگ و پشم سرباره در انواع ایزوترم(پشم خام فله) ایزوبلانکت(پتویی) ایزوپایپ(لوله ای) فنو پاتل(تخته ای) و فنوفلت یا همان لحافی تولید میشود و کاربرد های مختلفی دارداین محصول بدلیل کانی و معدنی بودن و اینکه کاملا از مواد طبیعی ساخته شده قابلیت بازگشت به اکوسیستم را دارد .

مزایا:

- غیرقابل اشتعال بودن پشم سنگ از ویژگی‌های قابل توجه پشم سنگ است که این ماده را به عنوان نوعی حفاظ در برابر اتش تبدیل کرده است.از عایق پشم سنگ در عایق کاری سازه های فلزی که هنگام اتش سوزی بدلیل حرارت زیاد مقاومت مکانیکی خود را از دست میدهند و فرو میریزند استفاده میشود.

- از دیگر مزایای پشم سنگ ویژگی جذب بالای صداست که از ان به عنوان ویژگی اکوستیکی نام برده میشوداین ویژگی قابلیت استفاده از پشم سنگ را در فرودگاه‌ها استودیوی صدا برداری در زیر ریل‌ها و متروهای شهری به منظور جلوگیری از انتقال صدا فراهم می اورد در نصب پشم‌ سنگ با ایجاد لایه‌های هوا به میزان مناسب میتوان ضریب جذب صدا را بالا برد.

- بدلیل هوادهی خوب ریشه و همچنین حفظ رطوبت کافی و قابلیت استفاده در گلخانه ها پشم سنگ یکی از محیط های مناسب برای کشت هیدروپونیک محسوب میشود.

- استفاده از پشم سنگ در کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت موثر است

- نصب ساده و خنثی بودن با تمام مصالح مورد استفاده در ساختمان و صنعت و همچنین غیر سمی بودن

- بر خلاف برخی فوم های چلیمری که دوام چندانی ندارند و به مرور زمان شکل و کیفیت خود را از دست میدهند این عایق‌ها کهنه یا خراب نمیشوند و ویژگی های خود را به عنوان عایق موثر حرارتی سالها و حتی به مدت طول عمر ساختمان حفظ میکنند.

- پشم سنگ و پشم سرباره در انواع ایزوترم(پشم خام فله) ایزوبلانکت(پتویی) ایزوپایپ(لوله ای فنو پاتل(تخته ای) و فنوفلت یا همان لحافی تولید میشود و کاربرد های مختلفی دارد که  بدلیل کانی و معدنی بودن و اینکه کاملا از مواد طبیعی ساخته شده قابلیت بازگشت به اکوسیستم را دارد. و هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.