مراحل تولید پشم سنگ

مراحل تولید پشم سنگ

عایق های پشم سنگ که چند دهه ی اخیر در ایران محبوبیت زیادی پیدا کرده است با فرایند تولید خاصی ایجاد می شود که شاید کمتر کسی با آن آشنا باشد.

پشم سنگ که یکی از بهترین عایق های حرارتی، رطوبتی و صوت میباشد در چند سال اخیر با پیشرفت روز افزاون تکنولوژی دستخوش تغییراتی بوده است اما روند اصلی تولید، در طول تمامی این سالها یکسان بوده است.

برای تولید پشم سنگ از سنگ های مختلفی استفاده می شود که بیشترین آنها بازالت هایی از کامپوزیتهای تعیین شده شیمیایی هستند. پس از تهیه مواد اولیه گفته شده، آنها را داخل کوره های بزرگ ریخته تا در دمای فوق العاده ی بیش از 1500 درجه سانتیگراد ذوب شوند و بصورت سیلیکات مذاب درآیند. همراهی جریان هوا در سراسر کوره باعث افزایش دما حتی بیش از 1600 درجه نیز می شود.

سیلیکات مذاب را از کف کوره به درون گرداننده های دوار با سرعت چرخش بالا جاری می سازند و با جریان هوایی که در این دستگاه همراه مواد مذاب وجود دارد، سیلیکات ها بصورت رشته ها و الیاف های بسیار ظریفی که قطر آنها حدود 6 میکرون است ، تبدیل می شوند و در کوره های هوای سرد خنک می شوند. به همراه این جریان هوا مواد رزین و روغن های معدنی اضافه می شود و پس از آن تارهای تولید شده به صورت توده های حجیم به غلطک هایی ارسال می شوند تا طبق ضخامت و دانسته ی مورد نظر فشرده سازی شوند و در نهایت بسته به اندازه های مورد نظر مشتری و کارشناسان برش داده شود و بسته به نوع عایق های مورد نظر، لایه های مخصوص را اضافه می نمایند.

مواد اصلی تشکیل دهنده ی پشم سنگ عبارتند از : اکسید سیلیس، اکسید آلومینیوم، اکسید تیتانیوم، اکسیدهای آهن، اکسید کلسیم، اکسید منیزیم، اکسید سدیم و اکسید پتاسیم.