پشم سنگ كه در زبان انگليسي Rock Wool ناميده مي‌شود، جزو خانواده عايق‌هاي حرارتي متشكل از الياف معدني است به همين دليل گاهي به آن Mineral Wool هم اطلاق مي‌شود. ماده اوليه اصلي براي توليد اين عايق، سنگ بازالت، از گروه سنگ‌هاي آذرين است.

طی یک انفجار آتشفشانی، سنگ هتی لایه داخلی زمین که بصورت مذاب می باشد به فضای اطراف پرتاب می شوند. ذرات بسیار ریز معلق در هوا در مسیر هوا قرار گرفته، سرد شده و به فرم ذرات پشم مانند در می آیند. این پدیده ایده الویه برای تولید پشم سنگ بوده است. مواد اولیه برای تولید الیاف پشم سنگ، سنگ آتشفشانی باز الت از خانواده سنگ های آذرین می باشند که در کشور ما به وفور یافت میشود. پشم سنگ جزء خانواده عایق های گرم از نوع معدنی، متشکل از الیاف بسیار ظریف به قطر 4 تا 7 میکرون و طول 5 تا 200 میلیمتر است.

در ابتدا مقدار مورد نیاز عیار شده از مواد اصلی و اولیه آسانسور (بالابر مواد) به کوره کوپلا(کپل) ارسال می شود. سپس مواد اولیه تولید در کوره با دمای (1300 تا 1500 درجه سانتیگراد) ذوب و به دستگاه الیاف ساز غلطکی (اسپینر) از طریق جریان هوای ورودی و تحت فشار به الیاف اولیه پشم سنگ تبدیل گردیده و در اتاق الیاف به نوار نقاله و غلطک هدایت کننده منتقل می شود.

پس از آن به پاندول یا پهن کننده الیاف منتقل و هدایت می گردد و با توجه به برنامه ارائه شده توسط سیستم فرمان کامپیوتری(PLC)ضخامت و دانستیه (وزن مخصوص) با چگالی تعیین و به دستگاه غلطکی کیورینگ و کوره پخت خط تولید هدایت می شود که قبل از این مرحله توسط سیستم و مرحله فیلترینگ کاملا فیلتر و از نظر خلوص و آلایندگی زیست محیطی تصفیه و خالص می گردد....